Monday, December 3, 2012

Guest Post - Washi Tape Christmas DIY

Today's post is a bit of a blogging milestone - it's the first guest post here at Third Culture Cool. I recently asked Jana from Mode de Boulangerie, one of my favourite Czech blogs, whether she'd be up for writing a guest post for my blog. Needless to say, she was more than happy to do so, and in return I contributed to her blog (I compiled a Christmas gift guide, check it out!).

I guess Jana is a mind-reader because her guest post DIY is washi-tape-themed (and you all know my obsession with the latter ;). (English version in italics)

-----------------------

Dobrý den! Dnes jsem tady na návštěvě a proto jsem chtěla přispět něčím, co mě baví, co mám ráda, co mě tak trochu vystihuje. Ráda se obklopuji krásnými věcmi a snad se mi v tomto duchu daří zařizovat i naše bydlení. Proto jsem se rozhodla o příspěvek typu DIY, který mi bude navíc blízký i tématicky. Tvoření ve spojení s interiérem mě neskutečně naplňuje a je to můj největší koníček hned po mém blogu. Tvoření s washi páskami je velká zábava a když si tím ještě zkrášlím bydlení, tak to vůbec nemá chybu. Kdo mě čte pravidelně ví o mé posedlosti po parůžcích. Miluju jeleny! Proto, když jsem viděla tento obrázek, bylo rozhodnuto.

Hello! Since I'm a 'guest' on this blog, I wanted to contribute with something that I like, something that's 'me'. I like to surround myself with beautiful things and I tend to decorate my house keeping that in mind. This is why I decided to do a DIY guest post which would also be close to my heart thematically. One of my biggest hobbies - apart from blogging - is working on the interior of my house. Working with washi tapes is a lot of fun and when I get to make my house prettier when using said tapes, it's even better. My regular readers know that I am obsessed with antlers. I love deer! This is why, when I saw the photo below, I knew what I wanted to do.


Pro toto vánoční období mi bude ozdobou jelení hlava vytvořena washi páskami. 

This Christmas holiday, my place will be decorated with a washi tape mounted deer head.

Thank you so much, Jana! Isn't this a really cool idea? And really easy as well (perfect for people who aren't such skilled crafters.. *cough cough*.. ME). This year, I won't be able to make this mounted deer head (not enough space). Hopefully that will change sometime in the near future.

First photo by Therese Winberg, styled by Linda Åhman, via PLAZA Interiör.

11 comments:

 1. No krásný to je :)), chichi, musím si to pochválit. A tobě chválím tvůj skvělý nápad! .)xx

  ReplyDelete
 2. Kebyze len krasne! Hlavne napadite! :-) Adika

  ReplyDelete
 3. Oliví, také ti to chválím a i tobě Marti nápad:-)) Jana

  ReplyDelete
 4. Oh that's awesome! wish I had this kind of talent!

  ReplyDelete
 5. The photo with the dresser is awesome! I love how girly it is :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, veryyy girly (gotta admit.. sorry!! :D) but I still love it ;)

   Delete